Kabelky a peňaženky – evolúcia a mýty.

Uvažovali ste niekedy ako sa zrodili peňaženky a kabelky?

Poďte s nami na prechádzku históriou!

Dámske peňaženky a dámske kabelky sprevádzajú ľudstvo už dlhé storočia. Za ten čas prešli mnohými stupňami vývoja až po dnešnú podobu.

Kabelky a peňaženky majú pôvod v ranných mešcoch, slúžiacich na uschovávanie semien, náboženských predmetov a medicínskych rastlín. Postupom času začali mešce používať v rovnakej miere muži aj ženy.

Hovorí sa, že aj dnešná dámska peňaženka či dámska kabelka sa podobá vrecku patriacemu africkej čarodejnici a podobnosť spočíva v tom, že oboje ukrývaju nejaké tajomstvo. Vo vrecku čarodejnice by sme mohli objaviť napríklad balíček karát a zaklínacie amulety.

Peňaženka a kabelka sú veľmi osobné módne doplnky, ich obsah často charekterizuje ich majiteľky. Dámske peňaženky a dámske kabelky nám poskytujú priestor, kde nosíme všetky drobnosti potrebné pre naše celodenné pohodlie pri práci, záľubách vo voľnom čase alebo pri cestovaní.

15. storočie

V 15. storočí bolo osobné vrecko tradičným darčekom ženícha jeho vyvolenej neveste. Vrecká boli zvyčajne bohato vyšívané ilustráciami milostných príbehov. V tomto období na Novej Guinei muži aj ženy nosili veľké pletené tašky, ktoré vyzerali ako siete, boli boahto zdobené perím, lastúrami a iných spomienkovými predmetmi. Množstvo lastúr a mušlí čo človek nosil, bolo poznávacím znamením ako ďaleko je jeho obydlie od mora. More bolo považované za zdroj bohatstva a života, preto čím viac lastúr a mušlí zdobilo jeho tašku, tým bol jeho príbytok bližšie k moru a tým sa tešil väčšej úcte.

16. storočie

Tradicia peňaženiek začala až v 16. Storočí. Mali podobu malých kožených mešcov, ktoré sa dali na vrchu zatiahnuť šnúrkou ako opaskom. Najskôr ako “sladké” mešce, ktoré ženy používali často ako levanduľové útočisko pre vôňu svojej vreckovky. Približne v rovnakom čase začali byť mešce, volané kabelky tiež súčasťou oblečenia a umožnili mužom aj ženám nosiť svoje malé osobné veci ustavične po ruke.

17. storočie

V tomto období sa kabelky a peňaženky pevne zakorenili v šatníku vtedajších žien. Praktická stránka nespochybniteľne potvrdila opodstatnenosť peňaženiek a kabeliek, a ovplyvnila módne zvyklosti na ďalšie storočia, až do dnes.

18. storočie

Koncom 18. storočia boli dámske odevy boli okázalejšie a kabelky nebolo ľahké zladiť s robustnými róbami. Ženy začali nosiť malé hodvábne tašky a peňaženky, často vyšívané, zatiahnuté šnúrkou. Volali ich taštičky alebo “smiešne”. Ukrývali vreckovku, ventilátor, tanečné karty, parfém, alebo púder na tvár. Taštičky boli menšia verzia toho, čo ženy používali na odkaldanie vyšívania.Toto je pravdepodobne pôvod dnešnej podoby batohov  na topánky, či šaty a batohov do posilňovne.

19. storočie

Viktoriánska doba priniesla veľa druhov peňaženiek a kabeliek. Peňaženky a kabelky ženy ladili so svojim oblečením, boli vyrobené z mnohých rôznych materiálov. V polovici 19. storočia sa zásadne zmenil štýl. Z predchádzajúcich tašiek s jednoducho pretiahnutou šnúrkou, na populárny plochý štýl. Kabelky boli vyrobené buď v kruhovom alebo štvorcovom tvare a všeobecne boli dekorované ťažkými ozdobnými obrubami a vyšívaním. Menšie verzie slúžili ako peňaženky na mince, ktoré uzatvárala kovová spona. V tej dobe sa vzory a návody na výrobu týchto typov peňaženiek a kabeliek stali v dámskych časopisoch veľmi populárne.

20. storočie

Na začiatku 20. storočia ženy používali prepravné kufre vždy, keď odišli z domova, a to aj na krátku dobu, pretože klobúky boli nevyhnutným príslušenstvom, Kufre začali strácať popularitu s nástupom obľúbenosti kabeliek. Úspech kabelky má priamu súvialosť s tým, že sa prispôsobila potrebám doby. Do kabelky sa zmestili cigarety, slnečné okuliare lepšie ako len lieky. Pred rokmi mohla dáma nosiť len to najnutnejšie, lebo bola módna malá taška. Dnes ženy odchádzajú z domova na dlhšiu dobu, pracujú alebo sa venujú svojim deťom. Veľkosť typickéj kabelky sa prispôsobila na splnenie všetkých požiadaviek.

Kabelky cez rameno sa stali populárnymi počas druhej svetovej vojny. Technológie dvadsiateho storočia priniesli celý rad nových textílií a materiálov, od syntetických až po ručne tkané slamené textúry. Kabelky na voľný čas a špeciálne plážové tašky boli vyrábané z vodeodolných materiálov, vhodných do dažďa. Paleta tkanín sa prejavila vo všetkých prevedeniach kabeliek a to zapríčilo že dnešné ženy majú niekoľko druhov kabeliek na rôzne príležitosti.

Nová módna kolekcia dámskych peňaženiek a dámskych kabeliek na VašePeňaženky.sk!

Reklamy

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s