Peňaženky, kabelky, ošetrujeme a čistíme podľa druhu materiálu

Dámske kabelky a dámske peňaženky sa vyrábajú z rozličných módnych prírodných ale aj umelých materiálov. Hlavnou zásadou pre zvýšenie životnosti vašej kabelky a peňaženky je dbať na pravidelné ošetrovanie a čistenie jej povrchu.

Niekoľko dobrých rád o ošetrovaní a čistení od VašeKabelky.sk.

Najdôležitejšou zásadou pri starostlivosti o kožené, textilné a syntetické výrobky je predchádzať ich poškodeniu. Neznamená to len ochranu pred mechanickým poškodením, ale predovšetkým pravidelnú a preventívnu ochranu ich povrchu – čistenie, ošetrenie a impregnáciu. Najmä impregnácia účinne chráni povrch pred vodou, špinou a oderom.

Uvádzame pre Vašu orientáciu najčastejšie používané prostriedky pre jednotlivé druhy materiálov, pričom súčasne upozorňujeme, že ponuka prostriedkov na ošetrovanie je na našom trhu široká a odporúčame sa vždy poradiť v špecializovaných predajniach.

 

USNE

 

USEŇ HLADKÁ

Klasická úprava:

Hladké usne majú jemne štruktúrovaný povrch s malými uzavretými pórmi. Spracovanie v matnom alebo lesklom prevedení.

Na čistenie používame Leather Soap (zvlášť vhodný na kožennú galantériu) alebo prípravok Soft Cleaner.

Na ochranu materiálu sa predovšetkým používajú impregnačné prostriedky: sprej Anti Rain a rôznofarebné krémy Water Stop.

Na ošetrenie sú vhodné krémy Soft Practic alebo na intenzívne premastenie – tuk na topánky Nilfet.

Ostatné ošetrovacie prostriedky na hladké usne sú ochranné a čistiace spreje Special Wax, Vario Spray a Rustical.

Pre rýchle leštenie môžeme použiť samoleštiaci výrobok Selbstglanz alebo leštiace špongie Mobil, Mini Polish.

Pre farbenie hladkých usní je možné použiť sprej Colora.

Lakovaná úprava:

Lakovaná useň vykazuje úplne hladký a vysoko lesklý povrch, politúra prakticky prekrýva póry a preto používanie klasických krémov nie je vhodne (nemajú sa kam vsiaknuť).

Impregnovať je možné švy a spoje. Hladký povrch príliš impregnačné látky neprijíma.

Prostriedky, ktoré sú schopné obnovovať lesklý povrch a zakrývať do určitej miery aj praskliny laku sú Lack Polish a Lack Spray.

 

USEŇ BRÚSENÁ

Nabuk, Velur a ostatné usne (napr. brúsená a mastená useň):

Ide o usne s vlasovou úpravou, ktorá je v súčasnej dobe veľmi módna, ale vďaka jej brúsenej úprave je náchylnejšia k prepúšťaniu vlhkosti. Preto je treba venovať väčšiu pozornosť impregnácii.

Na čistenie sa používajú rôzne typy pryžových a oceľových kartáčov. Na pryži sa zachytávajú nečistoty a vlas usne sa rozčesáva do žiadaného vzhľadu. Oceľové kartáče rozrušujú povrch oleštených miest do pôvodného vzhľadu (používajte opatrne, aby nedošlo k predratiu materiálu). Pri čistení za vlhka môžeme použiť Soft Cleaner.

Na ochranu, ošetrenie a impregnáciu materiálu používame Anti Rain alebo spreje, či nátery Velour + Nubuck, ktoré sa vyrábajú aj v rôznofarebných odtieňoch a sú schopné čiastočne dofarbovať materiál.

TEXTIL

Pri spracovaní textilných materiálov (tkanín) sa využívajú rôzne prírodné alebo syntetické vlákna, ktoré až na malé výnimky a špeciálne úpravy nie sú vodoodpudivé, preto je potrebné viac dbať o ich impregnovanie.

Vhodnou impregnáciou je predovšetkým Anti Rain. Impregnácia taktiež výrazne obmedzuje zanášanie nečistôt medzi jednotlivé vlákna.

Na čistenie používame výrobky Textil Cleaner a Flecht-K.

SYNTETIKA

Veľa ľudí sa mylne domnieva, že syntetické materiály nie je nutné chrániť ani impregnovať, ale nie je tomu tak. Aj syntetické materiály je nutné čistiť, chrániť a impregnovať.

Nie všetky syntetické materiály sú vodonepriepustné a cez švy sa môže vlhkosť do výrobku veľmi ľahko dostať, preto na ochranu a impregnáciu týchto materiálov používame predovšetkým Collonil Anti Rain a pre ešte intenzívnejšiu ochranu Water Stop.

Na čistenie používame Soft Cleaner a je možné použiť taktiež Leather Soap.

POMOC V NÚDZI:

V prípade nutnosti ošetrujte výrobok molitanovou špongiou namočenou v mydlovej vode (teplota vody nesmie prekročiť 30°C).

Následne umyte výrobok molitanovou špongiou namočenou v čistej vode (teplota vody nesmie prekročiť 30°C).

Neprať v práčke.

K ošetreniu nepoužívajte organické rozpúšťadlá, či iné chemikálie, alebo iné čistiace prostriedky obsahujúce brúsne častice.

Dôležitá informácia na záver:
Pri ošetrovaní, čistení a impregnácii vždy postupujte tak, že začnete na malom mieste, ktoré je menej viditeľné (vnútorná strana), aby ste sa presvedčili o vhodnosti použitého prostriedku. Pri impregnácii a čistení vyčkajte na vysušenie resp. vsiaknutie impregnácie, aby ste sa presvedčili o konečnom výsledku. Predídete tak riziku použitia nesprávneho prostriedku a prípadného poškodenia výrobku.

Poznáte iný zaručený spôsob ako ošetrovať kožené výrobky? Napíšte nám na info@vasekabelky.sk

Radi sa s Vami podelíme o Vaše skúsenosti!

Reklamy

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s